Житомир-Експрес
регіональний сайт новин

Середа, 20 січня 17:23
Анонси
В епіцентрі
Житомирський баскетбольний клуб завершив сезон 2020 року перемогами
Житомирський баскетбольний клуб завершив сезон 2020 року перемогами
Житомирський баскетбольний клуб завершив сезон 2020 року перемогамиДО УВАГИ! Триває прийом заяв на отримання матеріальної допомоги ФОПам та найманим працівникамГоловою Овруцької РДА призначено Артема МайданикаПоліція працює на місці ДТП у Житомирському районі
Загрузка...
Загрузка...

Программа телепередач на TVgid.ua.
Все последние новостиУкраины на ukr.net.
Автопродажа Renault для автолюбителей Украины.
http://job.ukr.net/ - вакансии со всей Украины.

14 марта 2012, 14:06

Житомирські лісівники відновлюють пам’ятник зубру

Житомирщина має досить непоганий потенціал для розвитку зеленого туризму, адже на її території є значна кількість не лише історичних пам'яток, а й надзвичайно цікавих та привабливих пам'яток природи, про які, щоправда, пересічному мешканцю області або нічого не відомо, або відомо надто мало.

В лісовому масиві Пищівського лісництва Новоград-Волинського лісгоспу, наприклад, є пам’ятник останньому зубру.
- Щоправда, історія цього пам’ятника досить сумна, - розповідає мисливствознавець вищезазначеного підприємства Володимир Демчук. –Колись цими лісами володів граф Потоцький. Весь масив був огороджений жердками, а в ньому крім звичних для нашого краю тварин, водилися ще й лані, фазани і зубри.

Неподалік села Калинівка в урочищі Кам'яна гірка розміщувалася мисливська база. Туди приїздили на полювання навіть австрійці, німці та американці. Проте чомусь так сталося, що у вересні 1908 року від пострілу мисливця-іноземця загинув останній зубр.

Кілька років по тому сім'я Потоцьких на тому місці встановила пам’ятник зубру. До кам’яної брили було прикріплено голову цієї тварини, вилиту з бронзи. Та головний секрет був у тому, що всередині голови містилася мембрана, яка вдень нагрівалася на сонці, а ввечері, коли температура повітря спадала, вона видавала звук – імітацію ревіння зубра.
- Казав мій дід, - пригадує Володимир Васильович, що в тиху погоду це ревіння було чути у всіх навколишніх селах.

Так як за часів радянської влади належного догляду за пам’ятником не було, то невдовзі він почав руйнуватися: спочатку звалилася бронзова голова зубра. Де вона тепер – ніхто не знає. Переповідають, що знайшла її жителька одного з навколишніх сіл, яка збирала в лісі ягоди. Мабуть, вирішивши, що голова золота, забрала її з собою. Та дорогою додому зустрілася з іншими селянами, що їхали підводою. І щоб ті не помітили її знахідки – кинула знахідку в болото.

Пізніше керівник одного з навколишніх колгоспів, шукаючи скарби Потоцьких, наказав розвалити і кам'яні брили пам’ятника.

І лише кілька років тому, фактично через сторіччя, лісівники почали роботи з відновлення пам’ятника. Незабаром з'явиться і голова зубра. Щоправда, тепер вона буде дерев'яна: до роботи залучили місцевого різьбяра. Зрозуміло, що «ревіти» вона не буде…

Чи з'являться колись в новоград-волинських лісах живі зубри? – питання майже риторичне.
-Ми би дуже цього хотіли, - ділиться Володимир Демчук, - однак на сьогодні існує ряд стримуючих факторів, які поки-що не дозволяють переселити сюди цю тварину-велетня.

прес-служба ЖОУЛМГ
За матеріалами: Житомир Експрес
Погода, Новости, загрузка...